3. 12. 2019 Hocke

Hoří, má Šumavo?

Správa Národního parku Šumava připravuje dokument, jak v budoucnu o park pečovat, tedy zásady péče. Tento zásadní dokument nemá NPŠ už několik let. Mimo jiné se v pracovní verzi píše, že by mělo v parku i hořet, a to úmyslně. Správa plánuje ohně v lesních i nelesních ekosystémech. Podle některých odborníků metoda pomůže udržet druhovou rozmanitost.

Proti tomu se ostře staví někteří šumavští starostové i někteří krajští zastupitelé. Lesy jsou totiž suché, plné kůrovcového dříví a zahrávat si s ohněm, byť řízeným, je hazard, který bychom mohli tvrdě zaplatit. Správa parku ovšem tvrdí, že má hořet pouze na malých plochách a vřesovištích.

Takový návrh se nelíbí hejtmance Jihočeského kraje Ivaně Stráské, která pro Právo řekla: “Je to zvláštní způsob bezzásahovosti a rozhodně to u nás není běžné. Myslím, že to vypadá trochu paradoxně, když pokutujeme lidi při vypalování mezí a na druhé straně chceme takto zasahovat na Šumavě. Je tady také nebezpečí, že se bude požár rychle šířit a vymkne se kontrole. Rozhodně se proti této části dokumentu budeme vymezovat.”

Zásady péče NPŠ jsou zatím pouze v pracovní verzi. Po projednání správou parku je bude připomínkovat Ministerstvo životního prostředí. Schvalovat je bude následně rada parku a zcela nakonec se představí veřejnosti.