Národní park Šumava, spálená země v rukou šílenců

Nebylo možné si nevšimnout informací, které jako první v pondělí 2. 12. 2019 uveřejnila Mf Dnes (Zapalme Šumavu, píše se v tajném plánu správy parku. Starostové se bojí), tedy že Správa Národního parku Šumava plánuje v připravované verzi zásad péče vypalovat lesní i nelesní ekosystémy a tím udržovat druhovou rozmanitost. Rádi bychom v této souvislosti zveřejnili reakci bývalého ředitele Správy NP a CHKO Šumava, Jiřího Mánka. Toto napsal 2. prosince na svůj facebookový profil. My jsme požádali o svolení a text předkládáme v nezměněné podobě:

Číst více

Hoří, má Šumavo?

Správa Národního parku Šumava připravuje dokument, jak v budoucnu o park pečovat, tedy zásady péče. Tento zásadní dokument nemá NPŠ už několik let. Mimo jiné se v pracovní verzi píše, že by mělo v parku i hořet, a to úmyslně. Správa plánuje ohně v lesních i nelesních ekosystémech. Podle některých odborníků metoda pomůže udržet druhovou rozmanitost.

Číst více

V Boubínském pralese se bude kácet kůrovec

Hradec Králové / ČTK – Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat. ČTK to řekl mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík.Číst více

PREZENTACE: Jak dýchá les

Šumavské lesy produkují léčivé látky, díky nimž lze toto unikátní území bez nadsázky označit jako lázně významně napomáhající zejména při dýchacích potížích. V důsledku kůrovcové kalamity ovšem zdravé stromy odumírají a léčivá schopnost lesa se podstatně snižuje. O jak výrazné změny se jedná najdete v prezentaci “Balsamické silice v lesním vzduchu Šumavy“, která popisuje jak detailní vědecký průzkum lesních lokalit, tak výsledná fakta.

Prezentace ke stažení zde: Balsamické silice_2019

Jihočeský kraj navrhuje ministerstvu pozdržení zonace

Pozdržet schválení. Takový je názor Jihočeského kraje k Návrhu vyhlášky o vymezení zón ochrany přírody Národního parku Šumava, kterou obdržel dne 30. září v rámci meziresortního připomínkového řízení. Zároveň kraj důrazně navrhuje, aby Ministerstvo životního prostředí posečkalo s jejím vydáním minimálně do té doby, než soud rozhodne o žalobě kraje proti nezákonnému zásahu.

Číst více

Den za obnovu lesa
Den za obnovu lesa

Blíží se Den za obnovu lesa

V sobotu 19. října 2019 proběhne celorepubliková akce Den za obnovu lesa. Ta je odpovědí na mimořádnou situaci v českých lesích, které čelí kůrovcové kalamitě a suchu. Milovníkům přírody akce nabízí možnost zapojit se do sázení lesů pro další generace. V Jihočeském kraji se bude sázet od 10.00 do 16.00 v lokalitách u Českého Krumlova a Tábora, kam přijede i hejtmanka Ivana Stráská. „Starat se o to, jakou krajinu přenecháme budoucím generacím, považuji za velmi zodpovědný úkol pro sebe i naše správce lesů. Chci proto vyzvat všechny Jihočechy, aby se v sobotu také přidali. Věřím, že společně pomůžeme dobré věci,“  říká hejtmanka.

Více informací o lokalitách sázení i celém sobotním programu naleznete na webových stránkách Lesů ČR: sazimelesynovegenerace.cz