23. 12. 2019 Hocke

Soud odmítl žalobu Jihočeského kraje na ministerstvo životního prostředí a NP Šumava

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na Ministerstvo životního prostředí a Správu Národního parku Šumava.

Jihočeský kraj tvrdil, že ho instituce prakticky vyloučily z jednání o novém rozčlenění zón ochrany přírody v šumavském národním parku. Proti rozhodnutí lze podat kasační stížnost do dvou týdnů od doručení rozsudku.

Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská pro ČTK řekla, že o rozhodnutí soudu zatím neví, proto se k němu nemůže vyjadřovat. “My musíme počkat na odůvodnění, poradíme se o dalším postupu,” uvedla.

Návrh rozděluje národní park do čtyř sekcí s různým režimem ochrany takto:

1. Zóna přírodní (28% plochy): ponechána pouze přírodním procesům.
2. Zóna přírodě blízká (25%): dovoluje provádět opatření proti kůrovci, její plochy mohou být přiřazeny k 1. zóně.
3. Zóna soustředěné péče (46%): lesní a zemědělské pozemky.
4. Kulturní krajina (1%): zastavěné plochy.

Podle Jihočeského kraje jde o zásadní krok, kterému neodpovídala diskuse k problematice. Hejtmanka Stráská dříve uvedla, že postup v projednávání nových zón byl naprosto nepřijatelný. NP Šumava i ministerstvo tvrdily, že při projednávání zonace postupovaly podle zákona. Jihočeský kraj v meziresortním řízení o nových zónách navrhl sedm připomínek. Týkají se například chyb v procesu zonace, péče o lesy nebo absence zásad péče o park. Nové rozčlenění do zón by mělo platit 15 let.